Слово Святішого Патріарха Кирила у Свято-Володимирському кафедральному соборі Луганська

Биография Патриарха
Ваше Високопреосвященство, високоповажний владико Іоанникію! Ваші Високопреосвященства і Преосвященства! Шановний Володимире Миколайовичу! Дорогі отці, браття й сестри!
З великою радістю вступив я на Луганську землю — землю-трудівницю, землю, де живе особливий народ.Бог благословив людей, що живуть тут, родючою землею, багатими надрами. Але ж і родюча земля, і багаті надра можуть не приносити користі, тому що все залежить від людини — від її ставлення до Бога, до навколишнього світу й до інших людей. Тут, на цій землі, живе народ працьовитий, терпеливий, який зберігає православну віру.

Мені дуже хотілося відвідати Луганськ, помолитися разом із вами, підтримати вас у всіх ваших добрих справах, особливо ж у зберіганні єдності Православної Церкви, у зберіганні благодаті Божої, яка через Православну Церкву торкається розуму й серця кожної віруючої людини.

20 років минуло з того часу, як відкрилася єпархія в Луганську. Я добре пам’ятаю ті часи, коли далекий від Одеси Луганськ окормлювали одеські архіпастирі, які приїжджали сюди не частіше двох разів на рік, і через обставини, які від них не залежали, а визначалися тодішньою владою, що противилася Богу, не могли навіть пожити тут із народом, разом помолитися, поділити радість свят. Найчастіше архієреям потрібно було якомога швидше повертатися до Одеси.

Але, незважаючи на те, що не було єпархії, не було регулярного архіпастирського окормлення, величезну відповідальність за збереження віри брало на себе рядове духовенство, а також активні православні віруючі люди, які не забували храми, які хрестили своїх дітей. І коли настали інші часи, то цей прихований духовний потенціал розкрився, і ми бачимо сьогодні Луганську землю, покриту великою кількістю храмів. Тут процвітає церковне життя, служить велика кількість духовенства, тут люди особливим чином зберігають вірність канонічному Православ’ю.

Я приїхав для того, щоб помолитися з усіма вами і відсвяткувати цю знаменну подію — двадцятиріччя єпархії; і разом із тим вклонитися всім вам за зберігання віри, за зберігання єдності Церкви, за зберігання нашої національної святині — святого канонічного Православ’я.

Нехай благословення Боже перебуває над Луганською землею, нехай Господь зміцнює Вас, Ваше Високопреосвященство, Ваш благочестивий народ, Ваше працьовите духовенство, нехай Господь дає сили світським керівникам мудро й право управляти людьми, з тим щоб матеріальне й духовне життя мешканців Луганської області ставало ще красивішим і багатшим.


† Кирил,
Святіший Патріарх Московський і всієї Русі